wtorek, 21 sierpnia 2012

Fundusze - pozwól innym pomnażać Twoje pieniądze

          Zarabianie pieniędzy na giełdzie z pewnością może być bardzo interesujące i wzmacnia poczucie własnego "ja". Profesjonaliści giełdowi zaś wydają się kimś w rodzaju nowoczesnych bohaterów. W porównaniu z emocjami towarzyszącymi transakcjom na giełdzie zajmowanie się funduszami inwestycyjnymi sprawia wrażenie nudnego zajęcia, Nie musisz się nimi zajmować, żeby stawać się coraz zamożniejszym człowiekiem.

Pięć warunków dobrej inwestycji

  1. bezpieczeństwo ("pewność" zachowania kursu),
  2. wygoda,
  3. dyspozycyjność,
  4. oprocentowanie,
  5. podatki.
          Istnieje pięć różnych rodzajów funduszów: fundusze rynku pieniężnego, fundusze emerytalne, fundusze akcji, fundusze inwestowania w nieruchomości, fundusze mieszane, z czego jedynie fundusze akcji i mieszane spełniają wszystkie wymienione wyżej warunki dobrej inwestycji.

Bezpieczeństwo: Załóżmy zainwestowanie 500zł w fundusz akcji. Zawiera on w sobie wiele różnych akcji (udziałów). Za pomocą tych 500zł można być jednocześnie udziałowcem co najmniej dwudziestu firm. Maksymalnie 10 procent kapitału może być inwestowane w jedną firmę. W ten sposób zarówno ryzyko, jak i możliwości są mądrze wykorzystane.

Wygoda: Wszelką pracę wykonuje grupa profesjonalistów. Zbierają oni mnóstwo informacji, które następnie analizują i podejmują racjonalne decyzje, mając do dyspozycji najnowocześniejsze środki przetwarzania danych. Właściciel akcji płaci natomiast jednorazowo tylko do pięciu procent za operacje i musi wnieść niskie opłaty (mniej niż 1 procent wartości konta rocznie) za prowadzenie rachunku. Jest to więc dla usługobiorcy łatwe i wygodne. Cała jego praca ogranicza się do wypełnienia formularza, choć przyznać trzeba, że dla wielu ludzi stanowi to przeszkodę nie do pokonania.

Dyspozycyjność: Ten warunek oznacza, że w każdej chwili można zażądać zwrotu swoich pieniędzy. Nie obowiązuje tu żaden "czas trwania umowy", który jest zwykle ustanawiany po to, żeby przynieść korzyści instytucji oferującej usługę.

Oprocentowanie: Odsetki w wielu funduszach wynosiły w ostatnich pięćdziesięciu latach ponad 12 procent. Mam na myśli duże, tradycyjne i dosyć konserwatywnie prowadzone fundusze akcji.

Podatki: Zyski ze wzrostów kursów akcji są wolne od podatku, jeżeli są one trzymane przez pewien czas. Wynika z tego, że większość zysków z funduszy nie podlega opodatkowaniu. Jedynie małą część zysków, które powstają poprzez wypłacanie dywidend, trzeba opodatkować. W tej sprawie usługobiorca otrzymuje co roku szczegółowe sprawozdanie.



Dlaczego tak mało się o tym mówi, skoro zyski są tak duże?

          Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, żeby w sprawach pieniężnych pozostawać pod zbyt dużym wpływem instytucji bankowych. Zastanów się jednak, kiedy ostatnio jakikolwiek bank zaproponował sam z siebie jakiś fundusz? Jest mało prawdopodobne, żeby bank doradzał inwestowanie w fundusze, powiem więcej, będzie raczej odradzał! Będzie twierdził, że jest to inwestycja niepewna i prawie niebezpieczna. Jeżeli spotka się z uporem klienta, to w najlepszym wypadku zaproponuje własny fundusz. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że w obecnym systemie bankowym istnieje konflikt interesów między klientem i bankiem.
Jeżeli klient ma duże zyski, bank zarabia mało. Banki są firmami, a firmy chcą wypracować zyski. Jeżeli trzymasz swoje pieniądze na książeczce, to dostajesz za to od 1,5 do 2,5 procent rocznie. Bank nie trzyma tych pieniędzy w sejfie, lecz obraca nimi. Nie osiąga tym samym zysku w wysokości 5,5 czy 6,5 procent, lecz od 250 do 400 procent! Dla banku ważny jest każdy procent zysku. I to właśnie jest źródłem konfliktu interesów. Wszystko, co zarabia klient, pomniejsza zysk banku. Wszystko co zarobi bank, pomniejsza zysk klienta.


Co to jest fundusz akcji?

          Mówiąc przenośnie - wielu akcjonariuszy składa swoje pieniądze do dużego wspólnego garnka, a profesjonaliści je inwestują. To wyjaśnia wszystko. Jeśli akcje są samolotem, którym lecisz ku bogactwu, to fundusze są automatycznym pilotem, który nadaje twojemu samolotowi określony kierunek. O tym, jak będą zainwestowane pieniądze, decyduje kierownictwo funduszu. Instytucje powiernicze zatrudniają świetnych fachowców, a inwestorzy mają możliwość sprawdzenia zasad inwestowania swoich pieniędzy.
Inwestując w fundusze, możesz stracić część pieniędzy, jeżeli zrobisz to w złym momencie i zbyt szybko je wycofasz. Z drugiej strony nie możesz na funduszach akcji zbyt dużo stracić, bo są one niczym stonogi (brak jednej nogi nie ma większego wpływu na możliwość poruszania się).

Historyczne załamania kursów
Zjawiska na giełdzie mają charakter powtarzających się procesów, podaję kilka przykładów z niedawnej przeszłości. W każdym z nich akcje spadły w granicach od 30 do 50 procent, zanim osiągnęły najwyższe notowania.

  • kryzys berliński 1961: budowa muru berlińskiego
spadek kursów        -45%
ponowny wzrost    +60%

  • kryzys naftowy 1972: bojkot dostawy ropy przez OPEC; zakaz jeżdżenia samochodem w niedzielę
spadek kursów        -35%
ponowny wzrost    +60%

  • krach na giełdzie 1987: panika na giełdach światowych
spadek kursów        -40%
ponowny wzrost  +100%







Patrząc na fundusze inwestycyjne można zauważyć, że jest dużo instytucji, na których nie zarobimy dużo, jednak są też takie, które charakteryzują się nie małym, stałym wzrostem, np. HSBC Global Asset Management, na którym po roku osiągnęlibyśmy zysk rzędu 19%  lub HSBC GIF Turkey Equity EC EUR, który proponuje 48%!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz