piątek, 24 sierpnia 2012

O funduszach ciąg dalszy

Efekt "średniej kosztów"

          Za tym pojęciem ukrywa się genialny pomysł. Dzięki efektowi "średniej kosztów" możesz kupić automatycznie więcej udziałów, kiedy ich kurs jest najniższy. Podjęcie takiej decyzji to optymalna reakcja. Załóżmy, że na rzecz funduszu akcji wpłacasz miesięcznie 300zł. Pierwsza wpłata wypada na marzec. Otrzymujesz za nią udziały w cenie 6zł za jednostkę. Oznacza to, że nabywasz aż 50 udziałów (300 : 6 = 50). W kwietniu wartość jednostki spada do 3zł. W efekcie za swoje 300zł kupujesz automatycznie 100 udziałów (300 : 3 = 100). W maju następuje dalsze obniżenie kursu; wartość jednostki uczestnictwa spada do 1zł i dzięki swoim 300zł nabywasz 300 udziałów (300 : 1 = 300). Wielu akcjonariuszy w tym momencie zaczęło by w panice sprzedawać. Za 450 udziałów (marzec-50, kwiecień-100, maj-300) otrzymałbyś teraz tylko złotówkę za udział. Ponieważ jednak do tej pory zainwestowałeś 900zł, oznaczałoby to, że straciłbyś połowę swoich pieniędzy.
W czerwcu zaczyna się powoli "lato giełdowe" i wartość udziałów wzrasta do 5zł. Automatycznie kupujesz 60 udziałów za 300zł. W sumie masz teraz 510 udziałów, które mógłbyś od razu sprzedać po 5zł za sztukę. Twoje 1200zł, które do tej pory zainwestowałeś, pomnożyłoby się do 2250zł. Dzięki efektowi "średniej kosztów" kupujesz automatycznie zawsze tyle udziałów, ile możesz nabyć za miesięczną ratę oszczędnościową. Z wahaniami kursów trzeba się zawsze liczyć. Na skutek tych wahań można osiągnąć duże zyski. Jeżeli więc nie masz ochoty sam grać na giełdzie, powinieneś miesięcznie inwestować stałą sumę pieniędzy w fundusz akcji.




Jakie Fundusze powinieneś wybrać?

          Niektóre fundusze mają znacznie wyższe oprocentowanie niż inne, tak samo jak niektóre akcje wzrastają znacznie szybciej niż inne. Taka rzeczywistość obiecuje wielkie zyski. Niełatwo w tej sytuacji dokonać właściwego wyboru. Istnieją jednak informacje, które mogą być pomocne w podjęciu decyzji.
Dane mówią same za siebie. Na rynku międzynarodowym istnieje około 20 000 spółek, które są notowane na giełdzie. Z tego 10 000 znajduje się w USA. Po to, żeby przewidzieć kurs akcji, można zastosować empirycznie sprawdzoną regułę:


Wzrost gospodarki x 3 do 5 = wzrost kursu

Wzrost gospodarki nie jest taki sam we wszystkich krajach. W Europie wzrost wynosi około 2%, natomiast w Azji waha się on w granicach 5-7%. Możemy więc w Europie według podanej reguły empirycznej oczekiwać wzrostu wartości akcji od 6 do 10 procent (2 x 3 do 5 = 6 do 10), a w Azji odpowiednio od 15 do 35 procent (5 do 7 x 3 do 5 = 15 do 35). Azja jest tylko przykładem. Podobnie interesujące rynki znajdują się w Ameryce Południowej i w Europie Wschodniej. Nie wolno jednak zapominać, że potencjalnie większe zyski niosą ze sobą większe ryzyko.

Źródło: Money.pl



Dziesięć przykazań dotyczących inwestowania w fundusze akcji

  1. Ignoruj doniesienia prasowe. Im bardziej szokujący jest tytuł w prasie, tym większa jest sprzedaż. Takie informacje wyzwolą jedynie twój niepokój. Przeprowadź sam analizę i nie rób tego co robią inni, jeżeli nie chcesz dostać tego, co dostaną inni.
  2. Okresy "dna" na giełdzie będą zawsze istniały. Wykorzystuj je, pamiętając o efekcie "średniej kosztów". Nie powinieneś się ich obawiać. W żadnym wypadku nie wolno Ci sprzedawać w okresach maksymalnego spadku.
  3. Unikaj niepotrzebnych opłat związanych z ciągłą zmianą funduszy. Inwestuj w ten fundusz, który wybrałeś, dopóki nie osiągniesz calu inwestycyjnego, albo co najmniej przez pięć lat.
  4. Nie rób ciągłych bilansów, żeby stwierdzić, czy znajdujesz się akurat na plusie, czy na minusie. Fundusz, któremu powierzyłeś swoje pieniądze, potrzebuje czasu. Nie wprawiaj sam siebie w zdenerwowanie i nie pozwalaj na to, żeby komuś udało się rozbudzić w Tobie niepewność własnych racji.
  5. Pamiętaj o tym, że po każdej zimie przychodzi lato, a po każdym lecie przychodzi zima. Nie trać więc w "zimie" nadziei i nie bądź "latem" przesadnie odważny. Jeżeli masz gotówkę, to właśnie "zimą" dokupuj akcje.
  6. Zaufaj kierownictwu funduszu. Rezerwy gotówki pozwolą mu na przeprowadzenie korzystnych transakcji w zależności od wahań rynku.
  7. Kupuj regularnie i zapomnij o "właściwym momencie". Żaden człowiek nie jest w stanie przez dłuższy czas liczyć na takie wyczucie. Jeżeli jednak masz duże sumy do zainwestowania, to nie wchodź na giełdę akurat w okresie hossy.
  8. Wybieraj rynki, gdzie duży wzrost gospodarczy jest realny. Zbieraj w tym celu informacje. Jeżeli jakieś państwo ma trzykrotnie większy wzrost gospodarczy niż kraj, w którym żyjesz, możesz oczekiwać także przeciętnie trzykrotnie większego wzrostu wartości akcji związanych z jego rynkiem. 
  9. Zanotuj sobie to, co zadecydowało o wyborze konkretnego funduszu. Sprecyzuj swój cel inwestycyjny. Dopóki go nie osiągniesz, nie rezygnuj z uczestnictwa w funduszu. Jeśli jednak osiągniesz go wcześniej, sprzedaj swoje udziały.
  10. Pamiętaj o zmniejszeniu ryzyka. Postępuj zgodnie ze strategią inwestycyjną. Wybieraj zawsze co najmniej od trzech do pięciu funduszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz